Литерарни конкурс за кратку причу, на тему „Озелени науком“

HomeНаучни клуб

Литерарни конкурс за кратку причу, на тему „Озелени науком“

Поштоване колеге,   Обавештавамо вас да Центар за образовање Крагујевац, у сарадњи са Центром за промоцију науке из Београда, у оквиру обел

Поштоване колеге,

Обавештавамо вас да Центар за образовање Крагујевац, у сарадњи са Центром за промоцију науке из Београда, у оквиру обележавања манифестације „Европске ноћи истраживача“ расписује литерарни конкурс за кратку причу, на тему „Озелени науком“.

Конкурс је намењен ученицима основних и средњих школа, а ученици ће бити награђивани у три категорије:

• ученици млађих разреда основних школа (1-4 разред);
  • ученици старијих разреда основних школа (5-8 разред);
  • ученици средњих школа.

За ученике млађих разреда основних школа (1-4 разред), Конкурсом прописана тема литерарног рада/кратке приче је:

„Научници, лекари природе“.

За ученике старијих разреда основних школа (5-8 разред), Конкурсом прописана тема је:

„Научник се вратио на пашњак: исповест Мајци природи“

За ученике средњих школа, Конкурсом прописана тема је:

„Зеленом науком (екологијом) против сиве технологије“

За потребе овог конкурса, одредили смо смернице које би биле кључне у изради литерарног рада.

Уједно, ове смернице могу бити корисне и учитељима и наставницима српског језика при давању инструкција ученицима који су заинтересовани за учешће на овом конкурсу.

Смернице (подтеме) које могу помоћи и давању инсрукција ученику, те помоћи у писању рада су:

Колико је природа загађена, уништена и како научници могу да јој помогну?

Како се науком може сачувати природа од глобалног загревања и будућег уништења?

Како се природа воли кроз науку?

У чему се све налази етичка одговорност научника и њихових открића према природи?

Озелењавање економије, обуздавање индустријског „великог убрзања“, ослобађање природе и човека.

Еколози, резонери научне свести и чувари биодиверзитета.

Екоцентризмом против антропоцентризма.

Научници, конзерватори природе.

Колико је данас екопоетика (књижевност са екологијом као главном темом) важна за подизање еколошке свести свих?

Услови конкурса:

1. Радове достављати у куцаној или писаној форми;
  2. На радовима је потребно назначити име и презиме ученика, одељење и школу из које долази;
  3. Рок за доставу радова је септембар 2021. године, а радове можете доставити лично у просторије Центра или послати поштом. Адреса Центра је: Града Сирена 15/2 (Хала „Језеро“), 34 000 Крагујевац. Сви радови који буду пристигли после назначеног рока, неће се узимати у обзир.

Оцењивање радова, у категоријама основна и средња школа, ће вршити трочлани жири у саставу:

1. Јелена Стефановић, професор српског језика и књижевност и наставник српског језика у ОШ „Драгиша Луковић Шпанац“;
  2. Зорица Михајловић, професор српског језика и књижевности и наставник српског језика у ОШ „Мирко Јовановић“;
  3. Др Владимир Б. Перић, доктор филолошких наука и наставник српског језика и књижевности у Музичкој школи „Др Милоје Милојевић“.

Рок за коначну објаву резултата конкурса је 23. септембар 2021. године, након чега је предвиђена и церемонија доделе награда најбољима, о чему ћете бити накнадно обавештени.

За све информације, можете нам се обратити путем имејл адресе: csukg.saradnici@gmail.com или путем телефона 060 559 88 01 (Владимир Средојевић, стручни сарадник у Центру за образовање Крагујевац).

Линк за преузимање текста конкурса: ЛИНК

Срдачан поздрав!

Центар за образовање Крагујевац