Одржана окружна смотра рецитатора „Песниче народа мог“ у Рачи

Одржана окружна смотра рецитатора „Песниче народа мог“ у Рачи

априла 2024. године, у селу Трска, код Раче, одржана је окружна смотра рецитатора "Песниче народа мог", у организацији Културног центра "Радоје До

1. априла 2024. године, у селу Трска, код Раче, одржана је окружна смотра рецитатора „Песниче народа мог“, у организацији Културног центра „Радоје Домановић“, из Раче, а град Крагујевац је представљало укупно 24 такмичара, који су то право изборили на Општинском такмичењу у Крагујевцу.

По пропозицијама, само првопласирани стиче право да наступи на Републичком такмичењу, које ће бити одржано у Ваљеву 19. маја.

Први пут, од ове године, уведена је још једна награда, „Рецитатор Добричиног праскозорја“, а добитник стиче право да наступа у оквиру ове манифестације која се одржава у Книћу.

Крагујевачки ученици су остварили следеће резултате:

– у категорији ученика млађих разреда основних школа, друго место је освојила Ива Радуновић, ученица 3. разреда Основне школе „Вук Стефановић Караџић“, рецитујући песму Душана Радовића „Замислите“, а ментор је колегиница Љиљана Цатић;

– треће место је освојила Агнија Прековић, ученица 3. разреда Основне школе „Живадинка Дивац“, рецитујући песму „Плава звезда“ Мирослава Антића, а ментор је колегиница Невена Рудинац;

– такође, треће место је освојио Реља Миловановић, ученик 2. разреда Основне школе „Вук Стефановић Караџић“, рецитујући песму „Баш су мудри мама и тата“, аутора Драгомира Ђорђевића, а ментор је колегиница Биљана Ђурђевић.

– награда „Рецитатор Добричиног праскозорја“ припала је Дуњи Савалхи, ученици 3. разреда Основне школе „Станислав Сремчевић“, која је рецитовала песму „Сасвим, сасвим необична пчела“ Милована Данојлића, а ментор и учитељица је колегиница Јелена Радовановић;

– у категорији ученика виших разреда основних школа, друго место је освојио Павле Топаловић, ученик 6. разреда Основне школе „Живадинка Дивац“, рецитујући песму „Па шта, па шта“, Бранимира Петровића, а ментор је колега Милан Грујовић;

– треће место је освојила Лена Ристић, ученица 7. разреда Основне школе „Ђура Јакшић“, рецитујући песму Сање Д. Микић, „Могу ја то сама“, а ментор је колегиница Васиљка Микић;

– у категорији ученика средњих школа, освојио је прво место, а самим тим и остварио пласман на Републичко такмичење, Вељко Шарчевић, ученик 2. разреда Друге крагујевачке гимназије, који је рецитовао песму Радјарда Киплинга „Ако“, а ментори су колеге Наташа Јаковљевић и Горан Левајац.

– друго место је освојила Василија Степановић, ученица 3. разреда Прве крагујевачке гимназије, рецитујући песму „Баш ме брига“, Јелене Стојковић Мирић, а ментор је колегиница Маријана Гуглета;

– треће место је освојила Жељка Вукићевић, ученица 1. разреда Друге крагујевачке гимназије, рецитујући песму „Светлост у прозору“ Булата Окуџаве, а ментори су колеге Наташа Јаковљевић и Горан Левајац;

– награду „Рецитатор Добричиног праскозорја“ освојио је Илија Анастасијевић, ученик 1. разреда Друге крагујевачке гимназије, који је рецитовао песму „Смеће“ Бранислава Петровића, а ментори су колеге Наташа Јаковљевић и Горан Левајац.

Честитамо награђеним ученицима, као и њиховим менторима, и захваљујемо се на раду и труду.

Такође, захваљујемо се свим ученицима који су наступили, како на Општинском, тако и на Окружном такмичењу.

Њихов таленат, њихов рад, понашање и држање на сцени и ван сцене, показује свима нама да има наде и будућности за нас.

Захваљујемо се овом приликом менторима на одличној сарадњи и комуникацији.

На крају, подсећамо да је на Општинском такмичењу било пријављено укупно 127 учесника и ако се узму у обзир и школска такмичења која су одржана пре тога, долазимо до броја од најмање хиљаду ученика крагујевачких школа који су рецитовали у овом периоду.

То је резултат за понос Центра, али пре свега тих ученика, њихових ментора, као и самих школа, које су тај рад препознале и подржале и увиделе важност неговања љубави према књижевности и поезији.

До следеће године…