ОТВОРЕНА ПРИЈАВА ЗА КУРС „Научна учионица: друштвени и рачунарски аспект науке“

HomeНаучни клуб

ОТВОРЕНА ПРИЈАВА ЗА КУРС „Научна учионица: друштвени и рачунарски аспект науке“

Да ли сте се икад питали како су научници дошли до теорија и формула са којима се сурећете у уџбеницима? Тако што је сваки научник понаособ размишљао и спроводио успешне експерименте? Међутим, пут до првог проводника електричне енергије поплочан је електрошоковима које је Фон Клајст самом себи задао, а такозвана Божија честица, или Хигсов бозон, плод је сарадње вртоглавог броја физичара из различитих земаља.

ОТВОРЕНА ПРИЈАВА ЗА КУРС
„Научна учионица: друштвени и рачунарски аспект науке“
Циљ овог курса је, дакле, да се упознате са тим како заиста изгледа процес формирања научних парадигми. Нека од питања којима ћемо се бавити су следећа:
Да ли научник мора да има строго „научне“ разлоге да заступа неку теорију, или га могу водити његова остала уверења (религијска, морална, естетска)?
Да ли су научници треба да полажу рачуне друштву за своја открића?
Да ли друштво, и различити извори финансирања унутар друштва, битно утичу на то шта ће бити предмет интересовања научника?
Како саставити научни тим да буде ефикасан и успешан у унапређењу науке? Како рачунарске симулације могу да буду од користи у друштвеним наукама?
Курс је замишљен као низ интерактивних онлајн радионица тако да можете квалитетно провести своје слободно време, у креативној и опуштеној атмосфери уз стицање потребних знања и вештина, које ће вас припремити да боље искористите будуће факултетско образовање. Уз то, у последњем делу курса, када будете у тимовима креирали властите рачунарске симулације у програмском језику Python, имаћете прилику да победнички тим освоји вредне награде- ТАБЛЕТ РАЧУНАРЕ!
КО МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ?
Курс је намењен ученицима завршних разреда средњих школа који се осећају довољно радознало и ентузијастично да завире иза кулиса науке.
КО СПРОВОДИ?
Курс спроводи Друштво младих истраживача за историју, социологију и филозофију науке и технологије Алмагест, чији чланови су докторанди и запослени на Универзитету у Београду, а цео пројекат финансиран је од стране Центра за промоцију науке.
ГДЕ МОГУ ДА СЕ ПРИЈАВИМ?
Пријава је могућа путем линка који ће бити отворен до 25. септембра 2021. године. За додатне информације обратите се предметном професору или руководиоцу пројекта, др Нени Васојевић путем имејл адресе nenavasojevic@hotmail.com.