Литерарни конкурс за кратку причу „Наука је свуда“ за ученике основних и средњих школа

HomeЦентар за стручно усавршавањеКонкурси

Центар за образовање Крагујевац, у сарадњи са Центром за промоцију науке из Београда, у оквиру обележавања манифестације „Европске ноћи истраживача“ другу годину за редом, расписује литерарни конкурс за кратку причу, на тему „Наука је свуда“.

Конкурс је намењен ученицима основних и средњих школа, а ученици ће бити награђивани у три категорије:

• ученици млађих разреда основних школа (1-4 разред);
  • ученици старијих разреда основних школа (5-8 разред);
  • ученици средњих школа.

За ученике млађих разреда основних школа (1-4 разред), Конкурсом прописана тема литерарног рада/кратке приче је:

„Кад порастем бићу научник“.

За ученике старијих разреда основних школа (5-8 разред), Конкурсом прописана тема је:

„Уз помоћ науке спасићу свет“

За ученике средњих школа, Конкурсом прописана тема је:

„Живети у науци, живети за њу: прича из института/лабораторије“

За потребе овог конкурса, одредили смо смернице које би биле кључне у изради литерарног рада.

Уједно, ове смернице могу бити корисне и учитељима и наставницима српског језика при давању инструкција ученицима који су заинтересовани за учешће на овом конкурсу.

Смернице (подтеме) које могу помоћи и давању инсрукција ученику, те помоћи у писању рада су:

• Зашто је добро бити научник?
  • Какве су моћи науке данас?
  • Парк/фестивал науке као чаробно место за учење и игру.
  • Петница –  истраживачко место које желим да упознам.
  • Наука као моје професионално усмерење.
  • Лабораторија и научни институт – простори открића.
  • Наука као пут до будућности.
  • Научна фантастика постаје стварност.

Услови конкурса:

1. Радове достављати у куцаној или писаној форми;
  2. На радовима је потребно назначити име и презиме ученика, одељење и школу из које долази;
  3. Рок за доставу радова је новембар 2020. године, а радове можете доставити лично у просторије Центра или послати поштом. Адреса Центра је: Града Сирена 15/2 (Хала „Језеро“), 34 000 Крагујевац. Сви радови који буду пристигли после назначеног рока, неће бити узети у обзир.

Оцењивање радова, у категоријама основна и средња школа, ће вршити трочлани жири у саставу:

1. Јелена Стефановић, професор српског језика и књижевност и наставник српског језика у ОШ „Драгиша Луковић Шпанац“;
  2. Зорица Михајловић, професор српског језика и књижевности и наставник српског језика у ОШ „Мирко Јовановић“;
  3. Др Владимир Б. Перић, доктор филолошких наука и наставник српског језика и књижевности у Музичкој школи „Др Милоје Милојевић“.

Рок за коначну објаву резултата конкурса је 26. новембар 2020. године, након чега је предвиђена и церемонија доделе награда најбољима, о чему ћете бити накнадно обавештени.

За све информације, можете нам се обратити путем имејл адресе: csukg.saradnici@gmail.com или путем телефона 060 559 88 01 (Владимир Средојевић, стручни сарадник у Центру за образовање Крагујевац).