Вести
СТВАРАМО ЗАЈЕДНО: од ове године кроз акредитовани стручни скуп
- 18/05/2022
- Posted by: urednik
- Category: Центар за стручно усавршавање
Након паузе током школске 2020/2021. године, Школска управа Крагујевац и Центар за образовање Крагујевац су ове школске године, 2021/2022, поново расписали конкурс за избор најбољих примера добре праксе, под називом „Стварамо заједно“.
На конкурс је пристигло преко 60 радова запослених у васпитно – образовним и образовно – васпитним установама из региона Шумадије. Ове године, комисија је изабрала 20 примера добре праксе који су потом презентовани на акредитованом онлајн стручном скупу – трибини, реализованој 9. aприла 2022. године, путем Microsoft Teams платформе.
У наставку можете погледати који су примери изабрани и презентовани:
- Западна Европа, Северна Европа, природне и друштвене одлике (Валентина Фетаховић, Вања Кубуровић, ОШ Милан Илић Чича, Аранђеловац).
- Значај информисања грађана (Наташа Штулић – наставница грађанског васпитања, ОШ Радоје Домановић, Крагујевцу).
- Говорна култура: У библиотеци (Јелена Томић, ОШ Светозар Марковић, Лапово).
- У сусрет празницима (Невена Лазаревић – наставник немачког језика, Милена Милошевић – наставник српског језика и књижевности, Драгана Пантовић – наставник биологије, Јелена Благојевић – наставник енглеског језика, ОШ Свети Сава, Топоница, Кнић)
- Угледни час – Интердисциплинарни час: Заштита животне средине, вода, рециклажа (Тијана Мијатовић Радомировић – наставница немачког језика, ОШ Милутин и Драгиња Тодоровић, Крагујевац).
- Квиз Слагалица – систематизација (Сања Ивановић, Јелена Јовановић, Оливера Лапчевић Срећковић, ОШ Карађорђе, Рача).
- Математичка бајка – ТОЧКОВИД (Радомир Брзаковић, Наташа Цветић, Средња стручна школа, Крагујевац).
- Разиграна слова (Сузана Милановић и Далиборка Богдановић, ПУ Ђурђевдан, Крагујевац)
- Множење разломака у децималном запису (Мирјана Ђурић, Средња стручна школа, Крагујевац).
- Интерактивне видео лекције и едукативне игре на Padlet зиду (Рената Мишулић, Прва техничка школа, Крагујевац).
- Програмирање дрона (Александар Зечевић, Анђелија Миловановић, ОШ Мома Станојловић, Крагујевац).
- Гајење лековитог биља и цвећа (Снежана Максимовић Влајић, ОШ Рада Шубакић, Гружа, Кнић).
- Стрип и слем поезија (Сања Ђаковић, Гимназија Милош Савковић, Аранђеловац ).
- Покрени град, селектуј отпад (Сузана Милошевић Добричић, Драгана М. Петровић, ОШ Трећи крагујевачки батаљон, Крагујевац).
- Играмо се сенкама (Марина Милићевић, Вртић Црвенкапа, ПУ Нада Наумовић, Крагујевац).
- Међународни дан борбе против насиља над женама (Јелена Петровић Десница, Марија Стефановић Јовановић, Друга крагујевачка гимназија, Крагујевац).
- Питагорина прича (Мирјана Анђелковић Вранић, ОШ Мома Станојловић, Крагујевац).
- Стазама Лапова (Оливера Петровић, Лидија Голубовић, Маријана Којанић, ОШ Светозар Марковић, Лапово).
- Наши кораци ка креативности и хуманости (Биљана Нешић, Мирјана Јевтић, Економска школа, Крагујевац).
- Весели бубањ (Верица Мијаиловић, Весна Стевић, Вртић Невен, ПУ Ђурђевдан, Крагујевац).
Реализована трибина била је конципирана тако да је обухватила редовну и тематску/интегративну наставу, ИОП и ваннаставне активности, пројектну и онлајн наставу и праксу у предшколским установама. Након кратког излагања модератора трибине, представљени су и изабрани примери добре праксе за сваку од наведених области.
Модератори трибине били су Маријана Јовановић Чабрић, Сузана Јевтовић, Љубица Мудрић Станишковски и Зорица Николић. Присутнима се обратио и руководилац ШУ Крагујевац, господин Горан Јоксимовић, који је, поред колегиница Маријане Јовановић Чабрић и Сузане Јевтовић, један од аутора овог конкурса.
Трибину је прохађало преко 140 запослених у васпитно – образовним и образовно – васпитним установама из Крагујевца и региона Шумадије, а имали смо прилике и да упознамо групу ученика који су заједно са својом наставницом презентовали пример добре праксе.
Радује нас чињеница да је овакав концепт трибине оцењен као веома инспиративан и подстичућ, од стране учесника, на шта нам указују резултати евалуације. Наиме, преко 90% учесника сматра да ће им учешће на трибини помоћи у даљем раду, да су добили прегршт идеја које ће моћи да реализују у складу са својим потребама и потребама деце и ученика. Посебно бисмо се осврнули на аспект подршке, јер се и током саме трибине, али и у евалуацији осећа веома висок ниво узајамне подршке међу колегама запосленима у образовању. Појединим излагачима је презентовање на овој трибини било прво искуство овог типа и засигурно је да је подршка управо оно што је потребно.
Аутори конкурса се не желе зауставити на овој трибини, а о совојим идејама и плановима ће обавестити ауторе примера добре праксе.
С обзиром на то да конкурс „Стварамо заједно“ већ добија традиционални карактер, запослени у образовању могу очекивати расписивање новог конкурса током школске 2022/2023. године.
Још једном честитамо свим учесницима овогодишњег конкурса. С обзиром на то да су примери пристигли на конкурс били изузетно квалитетни, нијансе су одлучивале о избору свега трећине примера добре праксе.
Честитамо излагачима, који су представили своје примере добре праксе и захваљујемо се на сарадњи током организације и реализације акредитоване трибине и позивамо све запослене у образовању да наставимо да „Стварамо заједно“.
no images were found