Теренска настава – пешачка тура до Марковог каменаПрофесорка биологије Сузана Добричић упознала је ученике са одликама Националног парка Копаоник.

HomeЦентар за рад са талентованом децом

Теренска настава – пешачка тура до Марковог камена

У суботу, 19. августа мали извиђачи из Центра за образовање кренули су у своју прву пешачку туру до Марковог камена. Након неколико километара наишли су на магматску стену о којој им је више говорила професорка географије Мирјана Томашевић. У наставку шетње професорка биологије Сузана Добричић упознала је ученике са одликама Националног парка Копаоник као на пример:

 богата и добро очувана шума смрче на надморској висини од око 1600 м што је и одлика ових висина;
 биодиверзитет лишајева са доминантним жбунастим лишајевима као што је дедина брада, индикатора врло чистог ваздуха;
 састојине боровнице и дивље малине у роду;
 декомпозиција оборених стабала дрвета где се јасно уочавају процеси разлагања органске материје;
 минерали гранита код Марковог камена и настањеност маховине и лишајева на стенама као пионира у формирању земљишта;
 узорковање воде малих стајаћих локви са ларвама репатих водоземаца;
 узорковање бентосне фауне шумског потока са врло богатом фауном макрозообентоса. Ученици су самостално изводили технику узорковања макрозообентоса и конзервирали алкохолом узорак за даље селектовање бинокуларом.